Eva Nyhammar

Publicerat av:
Peter Mickelsson
2010-08-13 09:05

Informationsansvarig:
Birgitta Hederstedt

Ny verksamhetschef med ansvar för kulturen

Nu är det klart vem som blir ny verksamhetschef med särskilt ansvar för kulturen i Region Halland. Det blir Eva Nyhammar, som idag är rektor och ansvarig för den estetiska linjen vid Skolstaden i Helsingborg. Hon börjar sin nya tjänst den 1 oktober.

Eva har gedigna ledarerfarenheter, men har också arbetat som kulturproducent inom främst teatern. Denna kombination gör henne extra lämplig nu när vi ska samla de regionala kulturaktörerna i Region Halland och skapa bättre förutsättningar för att kulturen blir en aktiv del i den regionala utvecklingen.

Eva Nyhammar kommer att delta i en process med att förnya kulturpolitikens mål, verksamhet och organisation. Bakgrunden till detta är bildandet av nya Region Halland den 1 januari 2011 och skapandet av en ny samverkansmodell för nationell, regional och lokal kulturpolitik.