12 okt
Rum för Dans: ALAE
- Tid
- Torsdag 12 oktober kl 19.30
- Plats
- Kungsbacka Teater
- Sista dag för anmälan
- 12 okt 2017
- Målgrupp
Biljetter bokas på Kungsbacka Turistbyrå 0300-83 4595 eller ticketmaster.se
Information om tillgängligheten i lokalen och vid evenemanget: http://rumfordans.se/tillganglighet/
Kontaktpersoner
Information om arrangemanget
Alae är ett helaftonsverk för en flygel, en pianist och tre dansare. Tillsammans ger de sig i kast med Beethovens magnifika pianomusik. I verket illustreras vardagens poesi med hjälp av koreografens finstilta uttryck och rumsliga dynamik. Det lekfulla möter det innerliga när briljanta scenkonstnärer samsas med livemusik på scen. 88 tangenter och 3 dansare skapar tillsammans ett rum fullt av möjligheter.
ALAE av Örjan Andersson och Per Tengstrand
Föreställningen är ett konstnärligt möte mellan Örjan Andersson, en av Sveriges främsta koreografer, och den New York-baserade Beethoven-tolkaren Per Tengstrand, en av Sveriges mest framgångsrika musiker på de internationella konsertscenerna.
Andersson Dance har tidigare varit på Kungsbacka Teater med kompaniets kritikerrosade Goldberg Variations – ternary patterns for insomnia, som gjordes i samarbete med Scottish Ensemble. Nu skapar Andersson Dance ett nytt verk med tre av Beethovens sonater som språngbräda.
Koreografi: Örjan Andersson
Musik: Ludwig van Beethoven
Medverkande: Pianist Per Tengstrand, dansare Ida “Inxi” Holmlund, Javier Perez, Jernej Bizjak
Kostym: Bente Rolandsdotter
Rum/Ljus: Chrisander Brun
Med stöd av: Stockholms stad, Kulturrådet
Samproducerat av: Andersson Dance och Regionteatern Bleking Kronoberg. Föreställningen turnerar med Dansnät Sverige
Längd: 90 min inkl paus
Arrangeras av Rum för Dans