Beställ en filmare/filmpedagog

Kultur i Halland - Film har samlat några engagerade, erfarna och aktiva filmpedagoger/filmare som gärna kommer ut till din skola och håller i en workshop eller föreläsning inom sitt område.

Tips inför skapande skola och mediaprojekt

Beställ en filmare är också en unik möjlighet för er som har upptäckt värdet av att integrera mediepedagogiken i undervisningen. Ta direkt kontakt med den filmpedagog ni önskar så kan ni tillsammans hitta ett upplägg som passar.

Om ni har frågor eller funderingar – ta kontakt med Kultur i Halland - Film.

Filmare och filmpedagoger

I listan nedan hittar du filmare/pedagoger med kompetens inom en mängd olika områden (senast uppdaterad 2013/2014).

John AnderbergJohn Anderberg – HALMSTAD

john.anderberg@live.com

  • Synopsis
  • Pitch
  • Manus
  • Regi
  • Filmfotografi
  • Ljud
  • Redigering
  • Efterbehandling
  • Animation
  • Filmmusik

.

Albin GlasellAlbin Glasell – VARBERG

albin.glasell@hotmail.com

  • Manus
  • Klippning
  • Regi

.

Steve DreschSteve Dresch – ULLARED

Steve@filma.se

  • Redigering
  • Ljudläggning
  • Animation
  • Color grading
  • Manus
  • Berättarteknik
  • Filmstruktur
  • Bildkomposition
  • Efterbehandling
  • Projektledning
  • Filmfoto
  • Stillfoto
  • Ljussättning

.

Johan SkantzeJohan Skantze – GÖTEBORG

komfortfilm@gmail.com

  • Manus
  • Dramaturgi
  • Foto
  • Klippning

.

Mattias DimfeltMattias Dimfelt – HALMSTAD

mattias@hatonlady.com

  • Filmproduktion
  • Filmvetenskap

.

Anna Östh & Anders Ahlberg – FALKENBERG

mrandersahlberg@gmail.com

Anna Östh och Anders Ahlbergannaosth79@hotmail.com

  • Filmning
  • Klippning
  • Animation
  • Manus

.

Stefan RydehedStefan Rydehed – HALMSTAD

stefan@lirmo.se

  • Strukturering av projekt
  • Manus
  • Projektledning

.

Fish & Elephant – GÖTEBORG

Peter och Iainpeter@fishandelephant.com

  • Guerilla Film Making – Filmskapande med små resurser
  • Företagande inom underhållningsbranschen
  • Filmproduktion
  • Foto
  • Redigering

.

Simon Vahlne – VARBERG

Simon Vahlnesimon.vahlne@thelmalouise.se

  • Regi
  • Manus
  • Klippning

.

.

Pia Tjäder – GÖTEBORG

Pia Tjäderpiatjader@gmail.com

  • Filmning från idé till klippning - dokumentär, spelfilm, musikvideo, animation
  • Reflektion och fördjupning kring ett tema genom egen filmproduktion t ex jämställdhet, samlevnad, politik
  • Filmning för särskolan
  • Utbildning av lärare i att använda filmning som metod i undervisningen