25 feb
Musikaliskt fyrverkeri med Duo Friberg
- Tid
- Lördag 25 februari kl 15, insläpp fr kl 14.30
- Plats
- Musikgemaket, Halmstads slott
- Sista dag för anmälan
- 25 feb 2012
- Målgrupp
Biljetter
120 kr, studerande 60 krFörköp
Boka via Christina Håkansson, tel 035-16 43 55
kl 9-15 fram till konsertdagen.Kvarvarande biljetter säljs i entrén till Musikgemaket, i samband med föreställningen.
Kontaktpersoner
Adress: Aschebergsgatan 1
Information om arrangemanget
Duo Friberg bjuder på ett färgstarkt fyrverkeri både musikaliskt och visuellt som du troligen inte upplevt tidigare, så tveka inte att besöka Musikgemaket denna kväll!

Joakim Berg, marimba och slagverk, och Per Friman, saxofoner vill utveckla musiken för sina instrument, främst för att de båda unga musikerna tycker att det är roligt men även som en del i sin yrkesverksamma utveckling. Kombinationen marimba och saxofon har visat sig vara alldeles utmärkt!
Duon har under åren genomfört en rad konserter och produktioner. Nämnas kan till exempel utnämningen ”Ung och lovande” vid Kammarmusikförbundets biennal 2007, en direktsänd lunchkonsert i Sveriges Radio P2, inspelning för skivbolaget NAXOS samt ett flertal turnéer och konserter runt om i Sverige.

