28 feb
Name of the Next song - Andersson Dance
- Tid
- Tisdag 28 februari kl.19.30, introduktioner i foajén kl 19:00
- Plats
- Falkhallen, Falkenberg
- Sista dag för anmälan
- 28 feb 2012
- Målgrupp
Biljetter:
Turistbyrån Falkenberg, telefon 0346-88 61 01
Ingår i Danspaketet.
Kontaktpersoner
Information om arrangemanget
Name of the Next song - Andersson Dance
Inspirerad av vida landskap, från ett öga som ser över öppna fält, från en plötslig rörelse i en annars total stillhet. Där börjar Örjan Andersson arbetet med sin nya kreation Name of the next song.
Till verket hör livemusik skriven av en av våra mest intressanta kompositörer inom experimentell musik; BJ Nilsen. I sitt konstnärskap och i sin musik utforskar han naturens ljud i relation till människan. Örjan Anderssons ambition med verket är bland annat att försöka ersätta det virtuella rummet, det vi arbetar med i traditionella föreställningar, med det verkliga som vi finner i naturen.
Under hösten turnerade Kompaniet runt i Halland och mötte publiken som delgav sina tankar och funderingar som ligger som underlag i detta nya verk som har premiär den 7 februari i Aarhus.
Ett 20-årigt konstnärskap och med sin långa relation till den svenska danspubliken har Örjan Andersson kommit att bli både internationellt erkänd och kritikerrosad koreograf.
Föreställningen är en samproduktion med Andersson Dance och Aarhus Teater, med stöd av Kulturrådet, Stockholms Kulturförvaltning, Kulturkontakt Nord och Konstnärsnämnden.
Spelas:
- Falkhallen, Falkenberg – Tisdag 28 februari kl.19.30
- Kungsbacka Teater – Torsdag 1 mars 19:30
Introduktioner i foajén kl.19.00.
Föreställningen är ca 1 timme lång, ingen paus.
Medverkande på scen:
- Jenna Fakhoury
- Asher Lev
- Shi Pratt
- Nuria Guiu Sagarra
- BJ Nilsen
Arrangör
Rum för Dans – ett samarbete mellan Dans i Halland- Kungsbacka kommun – Falkenbergs kommun
Danspaket! Ta dansbussen genom Halland
Alla dansföreställningar kan köpas enstaka eller i paket om 2,3 eller 4 föreställningar. I paketpriset ingår bussresa till de olika orterna.
- 4 föreställningar 500 kr/ordinarie, ungdom 200 kr
- 3 föreställningar 450 kr/ordinarie, ungdom 150 kr
- 2 föreställningar 300 kr/ordinarie. ungdom 100 kr
Paketet kan köpas hos alla arrangörerna. Priserna är subventionerade. Ta tillfället i akt och se mycket dans! Upplev våra olika kommuners scener och värna om miljön.
Dansbussarna och Dansnät Sverige* är ett samarbete mellan Region Halland/Dans i Halland och de regionala arrangörsparterna.
*Dansnät Sverige är ett nationellt arrangörsnätverk som tillsammans turnerar svenska och internationella kompanier runt i Sverige. Hallands dansnätsparter är: Halmstads Teaterförening – Falkenbergs Riksteaterförening – Kungsbacka Teater

