Tidbokning Mina vårdkontakter
I samband med att vaccineringen mot livmoderhalscancer drar igång introduceras direktbokning av tid via Mina vårdkontakter. Det innebär att tjejen eller hennes föräldrar kan boka tid för vaccination på en vårdcentral direkt via webben. De har också möjlighet att av- eller omboka tiden precis när det passar dem. Alla bokningar av tid sker via tjejens personliga konto i Mina vårdkontakter.
33 vårdcentraler av 48 erbjuder tidbokning via Mina vårdkontakter. Detta är en mycket efterfrågad och efterlängtad tjänst hos invånarna och efter HPV-vaccineringen kommer ytterligare mottagningar att erbjuda tidbokning direkt. Dessa piloter påbörjas under våren 2012.
På Lina finns information, manualer, utbildningsmaterial och rutiner kring direkttidbokning via Mina vårdkontakter.
Hjälp gärna tjejerna att skaffa konto. Det går snabbt och skapar förutsättningar för dem att kunna boka nästa tid, av- och omboka besök på egen hand samt leder till att de använder Mina vårdkontakter även för framtida behov.
Skaffa konto i Mina vårdkontakter


