Ledamöter

Dr Eva Ribom Bornefalk  ordförande/AU
Medicinkliniken, Hallands sjukhus, 301 85 Halmstad
tel 035-131000
eva.ribom-bornefalk@regionhalland.se

Dr Johan Bergström  v ordf/AU
Vårdcentralen Hertig Knut, Bryggaregatan, 302 43 Halmstad
035-134370
johan.bergstrom@regionhalland.se

Apotekare Magnus Bengtsson  /AU
Enheten för Läkemedelsstrategi, Region Halland, 301 80 Halmstad
035-136620
magnus.bengtsson@regionhalland.se

Dr Arsim Birinxhiku  
Medicinkliniken, Hallands sjukhus, 432 81 Varberg
tel 0340- 48 10 00
arsim.birinxhiku@regionhalland.se

Dr Ina Dagis
Åsa vårdcentral, Pölagårdsvägen 27, 430 31 Åsa
tel 0340- 64 90 00
ina.dagis@regionhalland.se

Dr Elisabeth Elbel adj/AU
Vårdcentralen Kungsbacka, 434 80 Kungsbacka
0300/565240
elisabeth.elbel@regionhalland.se

Dr Kent Åke Henricson
Barn- och Ungdomskliniken, Hallands sjukhus, 301 85 Halmstad
tel 035- 13 10 00
kentake.henricson@regionhalland.se

Apotekare Anton Hübner   adj/AU
Enheten för läkemedelsstrategi, Region Halland. 301 80 Halmstad
tel 035/134800
anton.hubner@regionhalland.se

Adm assistent Ida Josephsson sekr/AU/adj. Föräldrarledig t.o.m. 2018-09-01.
Enheten för läkemedelsstrategi, Region Halland. 301 80 Halmstad
tel 035/134800
ida.josephsson@regionhalland.se

Adm assistent MIka Jägerstedt sekr/AU/adj
Enheten för läkemedelsstrategi, Region Halland. 301 80 Halmstad
tel 035/134800
mika.jagerstedt@regionhalland.se

Apotekare Linda Landelius /AU
Läkemedelsenheten, Hallands sjukhus, 301 85 Halmstad
tel 035 - 134800
linda.landelius@regionhalland.se   

Informationssköterska Katarina Möller Fornander /AU
Husläkarna i Vallda, Vallda säteri, 434 92 Vallda
tel  0735-212106 
katarina.moller@regionhalland.se

Dr Mats Neumann
Vårdcentralen Västra Vall, 432 44 Varberg
tel 0340-482100
mats.neumann@regionhalland.se

Dr John-Anders Olsson
Fjärås vårdcentral, Rajgräsvägen 1, 430 33 Kungsbacka
tel 0300-565200
john-anders.ohlsson@regionhalland.se

Apotekare Patrik Olsson /AU
Läkemedelsenheten, Hallands sjukhus, 432 81 Varberg
tel 0340 - 48 17 63
patrik.olsson@regionhalland.se

Tandläkare Per Rabe
Specialisttandvården, Hallands sjukhus, 301 85 Halmstad
tel 035- 13 40 00
per.rabe@regionhalland.se

Dr Lars Rödjer
Medicinkliniken, Hallands sjukhus, 432 81 Varberg
tel 0340- 48 10 00
lars.rodjer@regionhalland.se

Dr Fredrik Åberg
Vuxenpsykiatrin i Norra Halland, Hallands sjukhus, 432 81 Varberg
fredrik.aberg@regionhalland.se