Att leda skolbibliotek – Bestånd med förstånd

Kollage med bilder från skolbibliotek.

6 maj kl. 8.30–10.00

Webbinarium på Teams

Bibliotek

Med utgångspunkt i medieplanen visar Magdalena Ivarsson hur man kan arbeta systematiskt med skolans boksamling – från inköp och gallring till prioriteringar och budget – så att biblioteket blir användbart för både elever och lärare.

Välkommen till tredje delen i en webbinarieserie om skolbibliotek och skolledarens viktiga roll. Dessa webbinarier riktar sig till dig som är rektor, skolledare, utvecklingsledare eller är intresserad av skolbibliotek ur ett strategiskt perspektiv.

Detta tillfälle handlar om:

Bestånd med förstånd – ett hållbart skolbibliotek i praktiken

Föreläsare är Magdalena Ivarsson, biblioteksutvecklare och bibliotekarie med lång erfarenhet av skolbibliotek. Hon är aktiv i nationella expertnätverk för skolbibliotek och skriver regelbundet debattartiklar om skolbiblioteksfrågor.

Rummet är iordningställt. Bokhyllorna är fyllda och böckerna står prydligt i raka rader. Allt ser ut som ett skolbibliotek – tills det ska fungera som ett.

Med utgångspunkt i medieplanen visar Magdalena Ivarsson hur man kan arbeta systematiskt med skolans boksamling – från inköp och gallring till prioriteringar och budget – så att biblioteket blir användbart för både elever och lärare.

Vi knyter ihop skolbibliotekets styrdokument – skolbiblioteksplan, medieplan och inköpspolicy – med vardagsarbetet och tittar på vad lagen betyder i skolbibliotekets vardag. Med konkreta exempel och ett barnrättsperspektiv visar föreläsningen hur genomtänkta beslut om boksamlingen påverkar läsning, källkritik och informationskompetens samt likvärdig tillgång till information.

Fokus ligger på utveckling över tid: inte bara fler böcker, utan en verksamhet som går att följa upp, planera och faktiskt använda i undervisningen.

Mål: Du som skolledare får ökad tydlighet kring ansvar, organisation och samverkan samt konkreta idéer för fortsatt utvecklingsarbete.

En webbinarieserie om skolbibliotek

De regionala biblioteksverksamheterna i Östergötland, Halland, Västra Götaland bjuder in till ett antal webbinarier under 2026 med fokus skolbibliotek.

Syftet med webinarierna är att stärka dig som rektor och skolledare i din förståelse för skolbiblioteket som en del av skolans kärnuppdrag. Genom kunskap, exempel och reflektion vill vi ge stöd i hur skolbibliotek kan ledas, organiseras och användas strategiskt för att bidra till elevers lärande, läsutveckling och likvärdighet.

Mer information

Tid: 6 maj kl. 8.30–10.00

Plats: Digitalt på Teams

Målgrupp: Skolledare, rektorer, skolutvecklare, skolchefer, skolbiblioteks­samordnare, utvecklingsledare, biträdande rektorer.

Kostnad: Kostnadsfritt.

Arrangörer: Webbinariet görs i samverkan mellan Västra Götalandsregionen, Region Halland och Region Östergötland.

Kontaktperson i Region Halland

Emelie Johansson, Emelie.X.Johansson@regionhalland.se

Senast uppdaterad:

Du kanske också är intresserad av