Viktiga steg för Västkustbanan – men investeringar saknas fortfarande

Trafikverket presenterade i slutet av september sitt förslag till ny nationell transportinfrastrukturplan för perioden 2026–2037. Flera viktiga investeringar för Halland och Västkustbanan finns med – men några avgörande projekt lyser med sin frånvaro.

Publicerad: 2025-10-06

Västkuststråket är en av livsnerverna i Sydvästsverige och en nationell angelägenhet. När Trafikverkets planförslag nu ligger på bordet kan Region Halland konstatera att flera viktiga satsningar är på plats – samtidigt som andra, lika viktiga investeringar saknas.

– Jag konstaterar med tillfredsställelse att flera investeringar längs Västkuststråket återfinns i Trafikverkets förslag. Det är investeringar som gör stor samhällsnytta för person- och godstrafiken, för klimatet, näringslivet och totalförsvaret. Dessvärre saknar vi investeringar som hade bidragit till den sammantagna samhällsnyttan av färdigställt dubbelspår på hela Västkustbanan, säger Mikaela Waltersson, regionstyrelsens ordförande (M).

Halmstad C får uppställningsspår

I Trafikverkets förslag får Halmstad Centralstation nya uppställningsspår, något som har varit Hallands inspel till nationell transportinfrastrukturplan sedan många år. Utan tillräckligt med uppställningsspår blockerar parkerade tåg spår som behövs för trafik.

Investeringen i nya uppställningsspår öppnar upp för en ökad regional och interregional tågtrafik och för tillgänglig persontrafik på Västkustbanan. Region Halland medfinansierar investeringen med närmare 25 procent, vilket visar på engagemanget för en välfungerande järnväg.

Bland andra nytillkomna och välkomna investeringar för Halland kan nämnas förbigångsspår, det vill säga ett extra järnvägsspår som gör det möjligt för snabbare tåg att köra om långsammare tåg, och hastighetshöjning på Västkustbanan som tillåter 250 km/h, vilket innebär en tidsvinst för resenärerna på 11 minuter.

Kungsbacka C saknas – hindrar ökad kapacitet

I väg- och järnvägsstråken in mot Göteborg – Sveriges näst största regionöverskridande pendlingsstråk – behöver kapaciteten öka, enligt Region Halland. Här saknas en avgörande pusselbit.

– Vi saknar en avgörande åtgärd i Trafikverkets förslag: fyrspår mellan Kungsbacka C och Hede station samt en vändstation i Kungsbacka. Idag finns bara två spår på denna sträcka, vilket skapar köer när pendeltåg ska vända och snabbare tåg vill köra förbi. Med fyra spår och en vändstation kan pendeltågen vända utan att blockera fjärrtågen – vilket ökar kapaciteten markant, säger Mikaela Waltersson.

Åtgärden är en av flera förbättringar längs Västkustbanan som krävs för att realisera nyttan av den nya tågtunneln Västlänken i Göteborg och nya dubbelspåret genom tunnel i Varberg.

Dubbelspår Maria-Helsingborg skjuts på framtiden

En annan besvikelse i Trafikverkets förslag är att viktiga pågående projekt har skjutits framåt i tid. Det så kallade omtaget av dubbelspår från Maria station-Helsingborg C får allvarliga effekter. Projektet har stor betydelse för järnvägssystemet i Västsverige och är den sista länken för en fullt fungerande Västkustbana. Den 4,5 kilometer långa sträckan mellan Maria station (norr om Helsingborg) och Helsingborg är den enda kvarvarande enkelspåriga delen av Västkustbanan, som annars är dubbelspårig.

– Samhällsnytta går förlorad och flaskhalsproblematiken på Västkustbanan kvarstår därmed. Det är mer angeläget än någonsin med kontinuitet i planerna och att åtgärder i nu gällande plan genomförs som tänkt, konstaterar Mikaela Waltersson.

Sydsverige är Sveriges port mot kontinenten

För att få full nytta av tidigare genomförda, pågående och föreslagna infrastrukturprojekt behövs också kompletterande investeringar, enligt Region Halland.

Sydsverige är Sveriges port mot kontinenten. När Fehmarn Bält-förbindelsen mellan Danmark och Tyskland öppnar 2029 kommer trycket på det sydsvenska transportsystemet att öka markant. För att den förväntade ökningen av godstransporter inte helt ska hamna på vägarna krävs en överflyttning till järnväg.

Västkustbanan är redan hårt belastad – med både gods, pendling och fjärrtrafik. Den ökade trafiken måste mötas med en kapacitetsstark och konkurrenskraftig järnväg.

En ny Öresundsförbindelse behövs

Idag finns bara en fast förbindelse över Öresund – Öresundsbron. Det är en sårbarhet för arbetsmarknadsförstoring, godstransporter, totalförsvar och den gröna omställningen.

– En ny fast förbindelse för järnväg skulle öka tillgängligheten, stärka konkurrenskraften och skapa redundans i transportsystemet. Det är en investering som behövs för framtidens behov, säger Mikaela Waltersson.

Glada – men inte nöjda

Sammanfattningsvis är Region Halland nöjd med att flera viktiga investeringar finns med i Trafikverkets förslag. Men arbetet är långt ifrån klart. Flera avgörande projekt saknas fortfarande för att Västkustbanan ska fungera som den livsnerv den behöver vara för Sydvästsverige.

Regeringen beslutar om Trafikverkets förslag under våren 2026.