Unga skribenter sökes för att skriva i samspel med konst

Är du ung skribent och nyfiken på att utvecklas konstnärligt? Nu erbjuder Region Halland en möjlighet för dig som är 18–28 år att under professionell handledning skapa litterära verk i samspel med konstverk ur Region Hallands konstsamling. Ansök senast 18 maj!

Publicerad: 2026-04-02
En person sitter och skriver i en anteckningsbok.

Mellan fem och tio sökande blir antagna för att under sommaren 2026 skriva texter med konsten som utgångspunkt. Du väljer två konstverk och bestämmer själv på vilket sätt ditt skrivande samspelar med dessa. Litterär genre är fri.

Texter och konst ska visas i utställning

De litterära verken ska ingå i en utställning tillsammans med bildkonstverken, först på Hallands sjukhus i Kungsbacka och sedan i en annan publik utställningslokal. Texterna ska även publiceras i Region Hallands digitala kommunikationskanaler och läses upp av skribenten i samband med invigning av utställningarna.

  • Ansökan är öppen till den 18 maj.
  • Skrivperiod juni–aug 2026.

Se mer information och ansök via länken:

Händer som bläddrar bland inramade konstverk.

Taggar