Hörselvården och Syncentralen i Kungsbacka flyttar till nya lokaler

I juni flyttar Hörselmottagningen, Hörselhabiliteringen och Syncentralen i Kungsbacka till nya lokaler i Kolla Parkstad. Från och med 8 juni sker alla patientbesök till mottagningarna i de nya lokalerna på Månstensvägen 10B.

Publicerad: 2026-05-05

Begränsad tillgång till mottagningarna under veckorna 20–23

Under veckorna 20–23 kommer tillgången till mottagningarna att vara mycket begränsad på grund av förberedelser och själva flytten. Det kommer innebära längre väntetider än vanligt.

Stort grått hus med stort glasparti på ena gaveln. Blå himmel.

Hit till Kolla Parkstad flyttar Hörselmottagningen, Hörselhabiliteringen och Syncentralen i Kungsbacka.

Kort om verksamheterna

Syncentralen erbjuder habilitering och rehabilitering för personer med synnedsättning eller blindhet. Hörselvården ger stöd och behandling till personer med enkel till grav hörselnedsättning.

Du hittar kontaktuppgifter och kan boka tid till mottagningarna på 1177.se. Där finns också en skriftlig vägbeskrivning till de nya lokalerna.