Bakgrundsmönster

Här blir koskit till energi och värme

På Wapnö Gård är hållbarhetsarbete en självklar del av affärsidén. Genom att omvandla koskit till klimatsmart energi har gården skapat ett eget kretslopp.

Tre snabba om biogas:

  1. Framställning av biogas minskar utsläppen av växthusgaser både direkt och indirekt.
  2. Biogas kan användas både som drivmedel, för uppvärmning och generering av el.
  3. När biogas produceras tas växthusgasen metan till vara ur gödseln.

I Vapnödalen, en knapp mil norr om Halmstad, finns några av landets bördigaste åkermarker. Här ligger också Wapnö Gård, som med sina 3 000 hektar och 3 500 djur är ett av Sveriges största lantbruk.

I ena änden av en stor gårdsplan ligger Wapnös egen biogasanläggning. De två stora jäskammarna fylls varje dag på med runt 150 kubikmeter gödsel från gårdens kor. I rötningsprocessen omvandlas gödslet till förnybar energi som räcker till hela 90 procent av all den el som förbrukas på gården.

– Eftersom gödslet kan pumpas direkt hit har det en lite högre temperatur, vilket ger bättre utvinning. Tack vare en unik absorptionsanläggning kan vi förutom el också utvinna värme och kyla. På så sätt får vi värme till byggnaderna och kan kyla ner mjölken vid mjölkningen, säger Lennart E. Bengtsson som varit vd på Wapnö i mer än 30 år.

Flygbild över Wapnös biogasanläggning

Biogasanläggningen på Wapnö Gård ger varje år runt 11 miljoner kWh energi i form av el, värme och kyla som används i den egna verksamheten.

Restprodukter blir näring på åkrarna

Biogasanläggningen stod klar 2012 och är hjärtat i gårdens kretslopp. De restprodukter som blir kvar efter att gödseln omvandlats till energi, sprids sedan ut på åkrarna och blir till näring för det vete, vall och foderspannmål som odlas här.

Wapnö Gård har en lång historia och redan på 1300-talet var den ett av de främsta godsen i landet. I dag har gården cirka 75 medarbetare och många olika verksamheter. Förutom mejeri, bryggeri och gårdsbutik, finns här också hotell och konferensanläggning. Gården är öppen för allmänheten året runt och stora skyltar visar vägen till mjölkningskarusell, kalvstall och BB. Det årliga betessläppet lockar mängder av besökare och har blivit ett evenemang som spridit sig till gårdar över hela landet.

Man i svart mössa som håller i en stor hink med korn. Blåa handskar.

Hållbara mejeriprodukter

Närheten till konsumenten går hand i hand med en långvarig satsning på hållbarhetsarbete och vilja att hitta klimatsmarta lösningar. När Wapnö Gård startade sitt eget mejeri 1998, blev det också viktigt att hitta en egen nisch för att sticka ut i mejerihyllorna.

– Vi ville erbjuda konsumenterna ett alternativ till det traditionella utbudet. Många uppskattar att veta var maten kommer ifrån. Det är tack vare vår hållbarhetslinje som vi finns kvar i butikerna, säger Lennart E. Bengtsson.

“Många uppskattar att veta var maten kommer ifrån. Det är tack vare vår hållbarhetslinje som vi finns kvar i butikerna”

Lennart E. Bengtsson

VD Wapnö Gård

Man med glasögon och vitt hår

Mejeriet på Wapnö Gård är Sveriges minsta. Här tillverkas varje dag cirka 30 000 liter mjölk, yoghurt, fil, smör, ost och grädde som säljs i butiker i södra Sverige. Alla produkter är signerade med Wapnö-märket som står för “närhet, färskhet och öppenhet”. Även varumärket Härproducerat, vilket innebär att råvaran tillverkas och förädlas på samma plats, är Wapnös eget.

– Vi har valt att inte vara med i några externa märkningar utan i stället sätta våra egna mål, säger Paulina Stenman, kvalitets- och kommunikationsansvarig. Grundtanken i vårt hållbarhetsarbete har alltid varit att utgå från gården och se hur vi kan utveckla den egna verksamheten.

“Grundtanken i vårt hållbarhetsarbete har alltid varit att utgå från gården och se hur vi kan utveckla den egna verksamheten”

Paulina Stenman

kvalitets- och kommunikationsansvarig Wapnö Gård

Lokalt foder minskar utsläppen

Under sommarhalvåret betar korna i gårdens många hagar och på vintern går de fritt i de stora djurstallarna. Valet av foder har också stor betydelse för att minska utsläppen i kretsloppet. Istället för soja, som ofta odlas på regnskogsmark, äter djuren vall och raps som odlas på gården. Fodret blandas upp med restprodukter som mäsk och sockermassa från det egna bryggeriet och den lokala livsmedelsindustrin.

– Vår mark och växtodlingen är grunden för det kretslopp vi har på gården. Oavsett om jorden ger energi till djuren eller människan, säger Lennart E. Bengtsson.

Närbild på två svartvita kor
Mjölkkartonger från Wapnö på rullbandet i mejeriet

Solcellsparker för mer förnybar energi

Wapnö Gård har som mål att bli ett helt fossilfritt företag. Ett viktigt steg på vägen är investeringen i den nya flisanläggningen, som bland annat används för att driva gårdens spannmålstork.

– Tack vare flisanläggningen förbrukar vi i dag ingen olja i lantbruket, förutom den lilla mängd som används i våra traktorer, säger Lennart E. Bengtsson.

I framtiden finns också planer på att öka produktionen av förnybar energi och Wapnö Gård har ansökt om att upplåta mark till två solcellsparker på totalt 300 hektar.

– Behovet av el är stort och vi ser att vi kan vara med och skapa förnybar energi. Solenergi är ett bra alternativ som passar i vår verksamhet, säger Lennart E. Bengtsson.

Biogas i Halland

I Halland finns flera produktionsanläggningar. År 2021 uppgick produktionen till 115 GWh eller 5 procent av landets totala produktion. Ungefär hälften av länets biogasproduktion är gödselbaserad.

Ett exempel är Vessige Biogas i Falkenberg, där gödsel från flera lantbruk omvandlas till drivmedel och växtnäring. En av de största anläggningarna är Södra Hallands Kraft i Laholm.