Här får skolmaten höga betyg av både elever och personal
Eleverna på Fajansskolan i Falkenberg gillar sin skolmat. Tack vare bra råvaror, smakskedar och hög kreativitet i köket är matsvinnet nästan noll.
Från klockan sju på morgonen är det full aktivitet i skolköket på Fajansskolan. Vid köksbänken skivas korv, i de stora grytorna blandas potatismos och i en annan del av lokalen förbereds grönsaker och råkost. På dagens meny står kycklingfalukorv med äpple, purjolök och senapssås.
– All kyckling och i stort sett allt kött vi serverar är svenskt. För oss som jobbar i köket är det en stor trygghet att veta var råvarorna kommer ifrån och att de inte har onödiga tillsatser, säger Emma Lidwall-McAdam, teamledare i köket på Fajansskolan.

På morgnarna är det full fart i skolköket på Fajansskolan. Varje dag lagas 250 luncher. Arbenita Avdiu och Musa Lami kör ut sallad till förskolebarnen.
All mat lagas från grunden
Varje skoldag lagar hon och hennes tre kollegor lunch till cirka 250 förskolebarn och elever i år F-6. Menyn bestäms av kommunens måltidsutvecklare, men maten lagas från grunden i det egna köket. Råvaror levereras en gång i veckan, däremellan kommer två leveranser med grönsaker och mjölk.
Emma Lidwall-McAdam är väl insatt i vilka krav som ställs på kommunens livsmedel och är stolt över att Halland prioriterar lokal och klimatsmart mat till de offentliga måltiderna.
– Skollunchen är ju en viktig måltid och det känns väldigt bra att veta att den mat vi lagar och serverar till barnen har hög kvalitet, säger hon.
Med bra råvaror minskar också matsvinnet, något Fajansskolan jobbar aktivt med även på andra sätt. I matsalen finns inte längre någon behållare för matrester – i stället uppmanas eleverna att bara ta så mycket de vet att de orkar äta upp. För den som är tveksam, finns smakskedar vid serveringen.
I köket har personalen full koll på vad som finns i frys och skafferier. Den mat som blir över ser de till att återanvända i nya rätter.
– För oss är det viktigt att ta tillvara den mat vi har och vi försöker hela tiden hitta nya sätt att använda rester på. Alla hjälps åt att brainstorma när det behövs, säger Emma Lidwall-McAdam.
Det känns väldigt bra att veta att den mat vi lagar och serverar till barnen har hög kvalitet.
Emma Lidwall-McAdam
teamledare i köket på Fajansskolan

Elevernas åsikter är viktiga
Den här dagen har teamet i köket fått extra förstärkning av eleverna Musa Lami och Alishba Amini. Under vårterminen får alla sjätteklassare testa på hur det är att jobba i ett storkök.
– De allra flesta elever har inte en aning om hur det funkar och de brukar tycka det är väldigt spännande. Det skapar också stolthet att få bjuda sina klasskompisar på något man lagat själv, säger Emma Lidwall-McAdam.
Medan Musa Lami lägger baguetter på kalljäsning, skalar Alishba Amini morötter och förbereder grönkålschips. De tycker båda att maten som serveras på skolan är god.
– Jag gillar nästan all mat vi får, men min favorit är ostsoppa med hembakat bröd, säger Musa Lami.

Huvudansvaret för lunchen roterar mellan personalen, den här dagen är det Elham Younis som har full koll. På menyn står svensk kycklingfalukorv med äpple, purjolök och senapssås som tillbehör.
Elevernas åsikter är viktiga. På väggen i matsalen finns en tavla där de kan sätta upp smileys i olika färger som direkt feedback på dagens lunch. Varje månad träffar Emma Lidwall-McAdam elevrådet för att svara på frågor om skolmaten. Ett par gånger per termin får eleverna själva bestämma vad som ska serveras.
– Då tar vi fram ett antal rätter som vi vet att barnen gillar och så får alla vara med och rösta. Då brukar det bli tacos eller hamburgare med pommes.

Alishba Amini och Musa Lami gick i våras i år 6 på Fajansskolan i Falkenberg. De ger höga betyg till maten som serveras på skolan.

Unikt samarbete ger mer lokal mat på tallriken
Genom att ställa gemensamma krav på de livsmedel som köps in till de offentliga köken bidrar Halland till en mer hållbar och klimatsmartare produktion – hela vägen från odling till servering.