Uppgraderingar i Cosmic

Uppgraderingar i Cosmic sker regelbundet. Med uppgraderingar kommer nyheter och förändringar i systemet och rättningar av tidigare fel som upptäckts.

Uppgraderingar innebär ibland att Cosmic är otillgänglig medan det ibland sker utan att påverka användningen av systemet.

Uppgradering 31 maj – version 3.0

Söndagen den 31 maj uppgraderas Cosmic till version 3.0 (Cosmic 3.0 SP7).

Mer information kommer.

Så går uppgraderingar av Cosmic till

När Cosmic uppgraderas till en ny version sker detta med så liten påverkan som möjligt på det dagliga arbetet.

Uppgraderingen sker stegvis i bakgrunden medan systemet är i drift. Under en period när systemet "växlar över” till den nya versionen förekommer det störningar på funktioner listade nedan:

  • Enhetsöversikten slutar uppdateras, en markering visas för näst senaste uppdateringen skedde i Enhetsöversikten.
  • Integrationen för Beställning och svar kommer pausas. Det kommer gå att skicka beställningar som vanligt i Cosmic men inkommande svar kommer inte läsas tillbaka till Cosmic.

Nationella tjänster och andra kopplingar som till exempel Webcert kommer inte fungera.

Exakt hur länge dessa störningar förekommer varierar.

I övrigt kan systemet användas som vanligt, till exempel att läsa och skriva journal, signera och boka tider.

Viktigt att starta om Cosmic

Eftersom hela uppgraderingen sker under tiden som Cosmic fortfarande är i drift kommer användare som är inloggade att fortsätta använda den gamla versionen, fram till dess att har stängts ner Cosmic och startats upp det igen. När omstarten av Cosmic är gjord kommer användare automatiskt att använda den nya versionen.

Om användaren inte startar om Cosmic inom en 12 timmars övergångsperiod kommer Cosmic låsa sig och tvinga användaren till omstart. Detta kommer användaren att bli uppmärksammad på genom varningsmeddelanden i Cosmic från dess att 3 timmar återstår av övergångsperioden, med högre frekvens närmare slutet av övergångsperioden.

Kända fel och rättningar

I Cosmic finns ett antal kända fel som det arbetas med kontinuerligt för att få till en rättning. Dessa finns samlade på sidan Kända fel och rättningar. Titta gärna där innan du rapporterar in ett eventuellt fel till Servicedesk – fel som är med på listan ska inte rapporteras in.

Kända fel och rättningar

Tidigare uppgraderingar

Nedan hittar du information om tidigare uppgraderingar som gjorts.

Söndag den 15 februari mellan klockan 08.00 och 19.00 uppgraderas Cosmic till version 2.2 (Cosmic 2.2 SP6). Ingen nedtid är planerad.

Störningar i Enhetsöversikten

Mellan kl. 10.00-17.00 kommer det att förekomma störningar i Enhetsöversikten. Detta påverkar samtliga verksamheter som använder Enhetsöversikten i Cosmic.

Störningarna pågår mellan 20 min och 1,5 h och användarna kommer att se en röd linje som markerar datum och tid i Enhetsöversikten i samband med störningen. Under denna period ska Enhetsöversikten inte användas.

Under störningen ska reservrutiner användas av verksamheterna då information inte går att spara i Enhetsöversikten under denna tidsperiod.

Nyheter om ONEWS kommer den 16 februari.

Den 17 februari kommer en rättning som ska lösa problematiken med att Cosmic kraschar vid återinloggning efter att man dragit SITHS-kortet. För att få denna rättning krävs att användaren loggar ut från datorn.

Förändringar och nyheter i version 2.2

Här finns samlad information om förändringar och nyheter som kommer med version 2.2

Cosmic nyheter version 2.2 (pdf) pdf, 1 MB.

Senast ändrad: