Webbplatser

Webbplatser ikon

Kontakta oss som jobbar med kultur

Kontakta oss som jobbar med kultur på Region Halland.

Här hittar du kontaktuppgifter till utvecklare, producenter, ledning och andra som jobbar med kultur i Region Halland.

Kontakta Region Hallands växel om du vill ha hjälp att hitta rätt kontaktperson! Telefonnummer till växeln finns i sidfoten, längst ner på sidan.

Besöksadress

Kultur i Halland
Kronobränneriet
Skonertgatan 12A
Halmstad

Postadress

Kultur i Halland
Box 517
301 80 Halmstad

Se fler kontakvägar i sidfoten.

 

Kontaktpersoner

Kultur – ledning

Karin Wettermark Jonsson, förvaltningschef – Kultur och skola
Övergripande kulturfrågor, samverkan.
Telefon: 070-291 03 39
E-post: Karin.Wettermark-Jonsson@regionhalland.se

Anette Johansson, biträdande förvaltningschef, stabschef – Kultur och skola
Telefon: 035-17 98 23
E-post: Anette.S.Johansson@regionhalland.se

Anne Conradsson, ekonomichef – Kultur och skola
Telefon: 035-17 98 43
E-post: Anne.Conradsson@regionhalland.se

Mats Bjerde, avdelningschef – Kultur och samhälle
Biblioteksutveckling, kulturarv, kultur för barn och unga, kulturella och kreativa branscher, gestaltad livsmiljö och internationalisering.
Telefon: 035-17 98 58
E-post: Mats.Bjerde@regionhalland.se

Jonas Heintz, avdelningschef – Kulturutveckling
Bild och form, offentlig konst och Region Hallands konstsamling, design, slöjd och konsthantverk, film, litteratur, teater och cirkus.

Vicky (Viveka) Sverkerson, avdelningschef – Kulturinstitutioner
Rum för Dans, Musik Hallandia, Art Inside Out
Telefon: 035-13 49 07
E-post: Viveka.Sverkerson@regionhalland.se

Ludvig Bayerlein, kommunikationschef
E-post: Ludvig.Bayerlein@regionhalland.se
Telefon: 035-17 98 29

Kultur – personal

Anders T Carlsson, utvecklingsledare – Kultur
Telefon: 035-17 98 28
E-post: Anders.T.Carlsson@regionhalland.se

Emelie Johansson, utvecklingsledare – Kultur
Tel. 070-250 51 31
E-post: Emelie.X.Johansson@regionhalland.se

Christina Håkansson, controller
Telefon: 035-13 49 20
E-post: Christina.L.Hakansson@regionhalland.se

Beatrice Adler, administratör
Telefon: 035-17 98 34
E-post: Beatrice.Adler@regionhalland.se

Veronica Olofsson, utvecklingsledare – Kulturella och kreativa branscher
Telefon: 035-17 98 80 Mobil: 073-094 10 20
E-post: Veronica.Olofsson@regionhalland.se

Hanna Smekal, projektledare – Gestaltad livsmiljö
Telefon: 070-246 42 76
E-post: Hanna.Smekal@regionhalland.se

Kommunikation och marknadsföring

Ludvig Bayerlein, kommunikationschef
E-post: Ludvig.Bayerlein@regionhalland.se
Telefon: 035-179829

Lovisa Hertz, kommunikatör
Telefon: 070-118 31 88
E-post: Lovisa.Hertz@regionhalland.se

Karin Olsson, utvecklingsledare – Kommunikation
Telefon: 072-512 89 19
E-post: Karin.B.Olsson@regionhalland.se

Eva Ralph, marknadsförare
Telefon: 0766-95 04 71
E-post: Eva.Ralph@regionhalland.se

Linda Tillander, utvecklingsledare – Kommunikation
Telefon: 035-17 98 92
E-post: Linda.Tillander@regionhalland.se

Kultur för barn och unga

Lovisa Nilsson, utvecklingsledare – Kultur för barn och unga
Telefon: 0720-84 02 63
E-post: Lovisa.Nilsson@regionhalland.se

Biblioteksutveckling

Cihat Abbade, utvecklare – bibliotekens arbete med digital delaktighet och digital utveckling
Telefon: 0720-84 37 38
E-post: Cihat.Abbade@regionhalland.se

Engella Ameri, utvecklare – bibliotekens demokratiska uppdrag
Telefon: 076-719 63 51
E-post: Engella.Ameri@regionhalland.se

Maria Ehde Andersson, utvecklare – Bibliotek barn och unga, Språkstart Halland
Telefon: 035-17 98 63
E-post: Maria.Ehde-Andersson@regionhalland.se

Marija Hane, utvecklare – Läsfrämjande
Telefon: 0720-84 37 19
E-post: Marija.Hane@regionhalland.se

Carolina Hedin, utvecklare – Bibliotek för unga, Språkstart Halland
Telefon: 070-218 33 68
E-post: Carolina.Hedin@regionhalland.se

Bild och form

Charlotta Hanno, utvecklare – Bild och form
Telefon: 035-17 98 26
E-post: Charlotta.Hanno@regionhalland.se

Offentlig konst, Region Hallands konstsamling

Marcus Appelberg, utvecklare offentlig konst – konstsamlingen
Telefon: 0768-19 83 72
E-post: Marcus.Appelberg@regionhalland.se

Cecilia Jonasson, utvecklare offentlig konst – konstnärlig gestaltning
Telefon: 0724-56 18 59
E-post: Cecilia.Jonasson@regionhalland.se

Kultur i Halland – Film

Anna Eriksson, utvecklare – Film
Telefon: 035-17 98 93
E-post: Anna.K.Eriksson@regionhalland.se

Annika Westerhult, utvecklare Film, barn och unga
telefon: 073-306 00 36
E-post: Annika.Westerhult@regionhalland.se

Anna Öst, projektledare, Filmresurscentrum
E-post: anna.ost@regionhalland.se

Kulturarv

Johanna Petersson, utvecklare – Kulturarv
Telefon: 073-341 20 61
E-post: Johanna.E.Petersson@regionhalland.se

Litteratur

Christina Kall, utvecklare – Litteratur
Telefon: 072-145 47 86
E-post: Christina.Kall@regionhalland.se

Kultur i Halland – Slöjd

Emma Andersson, utvecklare – Slöjd och konsthantverk – barn och unga
E-post: Emma.C.Andersson@regionhalland.se
Telefon: 073-341 32 34

Anna Fabler, utvecklare – Slöjd och konsthantverk
Telefon: 070-222 54 96
E-post: Anna.Fabler@regionhalland.se

Teater och cirkus

Eva Andersson, utvecklare – Teater och cirkus
Telefon: 0722-07 88 64
E-post: Eva.C.Andersson@regionhalland.se

Art Inside Out

Stina Edblom, konstnärlig ledare/ verksamhetsledare för Art Inside Out
Telefon: 070-212 89 17
E-post: stina.edblom@regionhalland.se

Davor Abazovic, kulturproducent – Art Inside Out
Telefon: 073-142 72 03
E-post: davor.abazovic@regionhalland.se

Lars Fridén, kulturproducent – Art Inside Out
Telefon: 072-083 62 11
E-post: Lars.Friden@regionhalland.se

Musik Hallandia

Ola Persson, konstnärlig ledare/ verksamhetsledare för Musik Hallandia
Telefon: 072 216 16 02
E-post: ola.persson@regionhalland.se

Kristin Ahlin, musikproducent – Musik för barn och unga
Telefon: 073-143 34 46
E-post: Kristin.Ahlin@regionhalland.se

Rickard Andersson, musikproducent
Telefon: 073-401 13 84
E-post: Rickard.R.Andersson@regionhalland.se

Patric Aurell, musikproducent – Kammarmusik
Telefon: 070-819 79 18
E-post: Patric.Aurell@regionhalland.se

Emelie Gunnarsson, musikproducent
Telefon: 070-173 06 01
E-post: Emelie.Gunnarsson@regionhalland.se

Emrik Larsson, musikproducent
Telefon: 070-916 28 11
E-post: Emrik.Larsson@regionhalland.se

Rum för Dans

Annika Ostwald, verksamhetsledare / konstnärlig ledare – Rum för Dans
Telefon: 073-588 93 80
E-post: annika.ostwald@regionhalland.se

Anna Leppäjoki, dansproducent
Telefon: 0725-24 22 81
E-post: Anna.Leppajoki@regionhalland.se

Marta Vassegård, utvecklare – Dans
Telefon: 079-098 21 91
E-post: Marta.Vassegard@regionhalland.se

Senast ändrad: