Lorpan längtar

Fotograf: Markus Gårder.
Teater
3–7 år, offentligt program
2025–2026
Upplevelse
En nyskriven pjäs av Stina Wirsén och Ingalill Ellung om Lorpan som längtar efter en lekkompis.
Lorpan sitter ensam i lekparken och spanar efter en vän att leka med. Någon som tar leken på lika stort allvar som hon. Med all sin energi letar och kräver hon sin rätt att leka!
Lorpan längtar är en kärleksförklaring till leken. Lyckan i att hitta en vän, som leker på samma villkor.
”Berättelsen skildras med värme och närvaro, och den som är bekant med Stina Wirséns bilderböcker känner igen sig i mycket”
”En kurragömmalek blir en spännande teater i teatern, och en märkligt rullande boll tillför rymd och mystik.” – Dagens Nyheter
”Bengt Ernryds finstämt raffinerade musik stryker under den vänligt lekfulla tonen.” – Svenska Dagbladet
Se en trailer för Lorpan längtar på YouTube Länk till annan webbplats.
Mer information
Artist/grupp/kulturskapare: Dockteatern Tittut Länk till annan webbplats.
Publik: max 80 personer inklusive personal, varav max 60 barn.
Längd: 34 minuter.
Lokal: 6x10 m, varav spelyta: 5x5 m. Takhöjd: 2,4 m. Gärna blackbox. Undviker scen-salong d.v.s. fasta stolar eller upphöjd scen. Dockteatern Tittut tar med mattor och bänkar för ca 50 barn.
Teknikbehov: Gruppen har med egen teknik och sköter den själv.
Bra att veta: Kan genomföras utomhus.
Kostnad
Kostnad för | Totalpris som faktureras | Regional subvention |
---|---|---|
1:a föreställningen | 22 300 kr (exkl. moms) | 50% återbetalas efter redovisning |
2:a föreställningen samma dag och lokal | 10 000kr (exkl. moms) | 50% återbetalas efter redovisning |
Senast uppdaterad: