Direkt till innehållet

Kontakta oss som jobbar med kultur

Kontakta oss som jobbar med kulturutveckling på Region Halland.

Här hittar du kontaktuppgifter till utvecklare, producenter, ledning eller andra som jobbar på Kultur i Halland.

Kontakta Region Hallands växel om du vill ha hjälp att hitta rätt kontaktperson!

Besöksadress

Kultur i Halland

Kronobränneriet

Skonertgatan 12A

Halmstad

Postadress

Kultur i Halland

Box 517

301 80 Halmstad

Följ oss

Följ Kultur i Halland på Facebook

Följ Kultur i Halland på Instagram

Fler av Region Hallands och Kultur i Hallands sidor i sociala medier hittar du här.

Prenumerera på våra nyhetsbrev.

Kontaktpersoner

Kultur i Halland - ledning

Eva Nyhammar, Förvaltningschef - Kultur och skola

Övergripande kulturfrågor, samverkan.

Telefon: 035-17 98 89

E-post: Eva.Nyhammar@regionhalland.se

Anette Johansson, Stabschef - Kultur och skola

Telefon: 035-17 98 23

E-post: Anette.S.Johansson@regionhalland.se

Maria Ehrenberg, Avdelningschef - Regionbibliotekarie

Regional biblioteksverksamhet, Litteratur, Kultur och hälsa.

Telefon: 035-17 98 61

E-post: Maria.Ehrenberg@regionhalland.se

Petra Johansson, Avd chef/utvecklare - Konstnärlig ledare/ verksamhetsledare för Art Inside Out

Telefon: 0729-86 72 30

E-post: Petra.Johansson@regionhalland.se  

Anne Lang, Avdelningschef - Konst och Kultur, Utvecklare bild- och formkonst

Konst, design, slöjd, film, kulturarv, fria aktörer, internationellt/EU, kulturella och kreativa sektorn.

Telefon: 035-17 98 88

E-post: Anne.Lang@regionhalland.se

Vicky (Viveka) Sverkerson, Avdelningschef - Scenkonst, utvecklare dans

Dans, Rum för Dans, Musik, övrig scenkonst, Kultur för barn och unga.

Telefon: 035-13 49 07

E-post: Viveka.Sverkerson@regionhalland.se

Kontakta personal

Senast ändrad: