Direkt till innehållet

Kontakta oss som jobbar med kultur

Kontakta oss som jobbar med kulturutveckling på Region Halland.

Här hittar du kontaktuppgifter till utvecklare, producenter, ledning eller andra som jobbar på Kultur i Halland.

Kontakta Region Hallands växel om du vill ha hjälp att hitta rätt kontaktperson! (Telefonnummer till växeln finns i sidfoten, längst ner på sidan).

Besöksadress

Kultur i Halland
Kronobränneriet
Skonertgatan 12A
Halmstad

Postadress

Kultur i Halland
Box 517
301 80 Halmstad

Följ oss

Följ Kultur i Halland på Facebook

Följ Kultur i Halland på Instagram

Fler av Region Hallands och Kultur i Hallands sidor i sociala medier

Prenumerera på våra nyhetsbrev

Kontaktpersoner

Kultur i Halland – ledning

Karin Wettermark Jonsson, förvaltningschef – Kultur och skola
Övergripande kulturfrågor, samverkan.
Telefon: 070-291 03 39
E-post: Karin.Wettermark-Jonsson@regionhalland.se

  • Anette Johansson, biträdande förvaltningschef, stabschef – Kultur och skola
    Telefon: 035-17 98 23
    E-post: Anette.S.Johansson@regionhalland.se
  • Anne Conradsson, förvaltningscontroller – Kultur och skola
    Telefon: 035-17 98 43
    E-post: Anne.Conradsson@regionhalland.se
  • Maria Ehrenberg, avdelningschef – Regionbibliotekarie
    Regional biblioteksverksamhet, Litteratur, Kultur och hälsa.
    Telefon: 035-17 98 61
    E-post: Maria.Ehrenberg@regionhalland.se 
  • Mats Bjerde, avdelningschef – Konst och kultur
    Konst, design, slöjd, film, kulturarv, fria aktörer, internationellt/EU, kulturella och kreativa sektorn.
    Telefon: 035-17 98 58
    E-post: Mats.Bjerde@regionhalland.se
  • Vicky (Viveka) Sverkerson, avdelningschef – Scenkonst
    Dans, Rum för Dans, Musik, övrig scenkonst, Kultur för barn och unga.
    Telefon: 035-13 49 07
    E-post: Viveka.Sverkerson@regionhalland.se

Kultur i Halland – personal

Kommunikation och marknadsföring

Kultur för barn och unga

Artoteket

Bild och form

Kultur i Halland – Film

Kulturarv

Kultur i Halland – Litteratur

Kultur i Halland – Regionbiblioteket

Kultur i Halland – Slöjd

Art Inside Out

Musik Hallandia

Rum för Dans

 

Senast ändrad: